Oto najnowszy tomik Katarzyny Dominik wydany nakładem Zeszytów Literackich Tostera Pandory

112 stron poezji i tylko 35 zł za tomik

Jeśli chcesz nabyć tomik poezji Katarzyny Dominik

wpłać 35 zł na numer konta wydawcy podając swoje imię i nazwisko

– 77 1020 3408 0000 4802 0544 3504

oraz prześlij adres pod który ma zostać wysłana książka korzystając z maila

Tostera Pandory –

poczta@tosterpandory.eu

Wstęp

Słyszymy często:” On tym żyje, to jego prawdziwa pasja”. I jest to przenośnia opisująca szczególne zaangażowanie człowieka w jakąś formę jego aktywności. Dodana trochę na wyrost, trochę na kredyt, dla ekspresji przekazu. Jednak są ludzie, którzy wymykają się łatwym porównaniom. Są tacy, którzy nie tylko żyją tym czymś, ale są tym czymś. Rzadko się to zdarza, prawie w ogóle. Raz w życiu miałem szansę poznać kogoś takiego, i jest to Katarzyna Dominik. Tak naprawdę nie umiem ująć kim ona jest, objawia się bowiem wierszem, czyta się nim, jest życiem poezji. Czy można takie zjawisko opisać? Czy można je zamknąć słowem? Zapewne można. Wystarczy być autorką tego tomiku. Ale takie Kasie jak ta, się nie zdarzają, i nie za bardzo jest ją do czego porównać, bowiem jest tylko jedna, wyjątkowa i nieporównywalna. Przebiega przez różne przestrzenie w Internecie i ciągnie za sobą sieć wypełnioną wyróżnieniami, nagrodami i pochwałami. Potrafi za nie pięknie dziękować i jest wzruszająco wdzięczna, ale to nie te wyróżnienia są istotą zjawiska pod imieniem – Katarzyna Dominik. Powszechne i publiczne uznanie nie pojawia się dla tego, że to modny model poety- z ekranu telewizora- tylko dla tego, że jej wiersz kiedy się rodzi, jest żywy. To prawdziwe uczucie, jakiego się doznaje czytając jej wiersze: one są żywe, jak istoty. Nie jest to tak, że są stworzone w jakiś magiczny sposób, zupełnie tajemniczy. Nie. Kasia je wykuwa z siebie i ze słowa. Z pełną świadomością materii, z którą pracuje. Techniczna łatwość pisania i pełne opanowanie warsztatu nie niszczą efektu, lecz zdają się pracować na wiersz, pomagają mu żyć, a to już maestria.

Jesteśmy- często- bardzo oszczędni w naszych pozytywnych ocenach, bywamy cyniczni, i ironiczni. Nie warto. Dajcie się po prostu ponieść tej poezji. Zachowajcie ją. Bądźcie przez moment poetką: Kasia Dominik. Wsłuchajcie się w głośno bijące serce poezji. Tu nie ma słów przesadzonych, kłamstwa, oszustwa, czy sztuczki. To prawda o nas samych zamknięta w formie wiersza. Warto zaryzykować wzruszenie, tak rzadko mamy na nie szansę. 

Dziękuję poetce, że zechciała dla nas napisać to dziełko, będące formą księgi życia. To duża rzecz, nie dajcie się zmylić jego małym rozmiarem. Znaczenie tego tomu poezji jest owocem drogi życia ludzkiego, jego etapami opisanymi w trakcie kolejnych przemian. To poważny traktat filozoficzny. Można go czytać na różne sposoby: sprawdzi się jako dawca pięknych wierszy, jako traktat, i jako przypowieść. Na tym polega jego unikatowość. Patrzcie na to w ten sposób: to jest dzieło, które przetrwa. Będzie trwało w czasie, za dziesięć lat i za sto.

Leonard Jaszczuk

.

.

.

.

.

.

Katarzyna Dominik

Urodzona w 1982 roku. Historyk, absolwentka studiów doktoranckich, publicystka, pisarka, poetka. Laureatka licznych konkursów literackich, poetyckich oraz fotograficznych. Propagatorka i ambasadorka DKMS Bazy Dawców Komórek Macierzystych Polska oraz  animatorka lokalnej kultury i krzewicielka regionalnej tradycji. Działaczka Stowarzyszenia Pacjentów Po Przeszczepie Szpiku Kostnego w Katowicach, Fundacji Lokujmy w Dobro, Stowarzyszenie Autorów Polskich O/Warszawa II oraz Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago, a także współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Literackiego Tilia, członkini Klubu Literackiego „Rubikon”.

Publikacje m.in. w: „Akant”, „Wytrych”, „Odra”, „Post Scriptum”, „Epea”, „Moja Przestrzeń Kultury”,„Kozirynek”, „Helikopter”, „Czas Literatury”, „Gazeta Kulturalna”, „LiryDram” oraz projekcja na murach przy ul. Brackiej 2 w Krakowie w ramach międzynarodowego, wielojęzycznego serwisu społecznościowego poświęconego poezji, a w szczególności publikowaniu i tłumaczeniu wierszy – Emultipoetry.eu.

Z zawodu historyk, ale z zamiłowania pisarka. Autorka licznych publikacji naukowych i historycznych oraz 15 tomików autorskich.


Jeśli chcesz nabyć tomik poezji Katarzyny Dominik

wpłać 35 zł na numer konta wydawcy podając swoje imię i nazwisko

– 77 1020 3408 0000 4802 0544 3504

oraz prześlij adres pod który ma zostać wysłana książka korzystając z maila

Tostera Pandory –

poczta@tosterpandory.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *